Yönetim & Denetim Kurulu

Yönetim & Denetim Kurulu

Yönetim Kurulu

Evangelia Şarlak Başkan

Prof. Dr. Eva A. Şarlak 1962 yılında İstanbul’da doğmuştur. Özel Kendrikon Rum Kız Lisesinde İlkokulu bitirdikten sonra Ortaokul ve Lise eğitimine Özel Saint Pulcherie Kız Ortaokulu ve Saint Benoit Kız Lisesinde devam etmiştir. Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalında gerçekleştirmiştir. 1984 yılında Turizm Bakanlığının açtığı programa katılarak ülkesel profesyonel turizm rehberi olmaya hak kazanmıştır.

Lisansüstü eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Tarihi Programında tamamlamış ve 2001 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinde ‘Post-Bizans Dönemi İstanbul Kiliselerinde Duvardan Bağımsız İkonalar’ adlı çalışmayla Doktor derecesi almıştır. 2006 yılında Batı ve Çağdaş Sanat alanında Doçentlik ünvanını kazanmış, 2012 yılında Profesörlüğe atanmıştır. Işık Üniversitesinde dinsel ve düşünceler tarihi, mitoloji, mimarlık-sanat tarihi, tasarım tarihi, uygarlık tarihi alanında, İstanbul Teknik Üniversitesi yüksek lisans ve doktora programında Bizans ve Avrupa ikonografisi konusunda dersler vermektedir. Avrupa Birliği tarafından Fransa’da gerçekleştirilen ‘Kökler ve Miras’ adlı programı dışında, 2004 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Tarafından International Visitor programına seçilmiş ve Bizans konusunda Türkiye’yi temsil etmiştir. AAH (Art Historian Association) , Athens Research Institute (ATINER) adlı kuruluşlara üyeliği bulunmaktadır. Yunanca, İngilizce ve Fransızca bilmektedir. Evli ve iki çocuk annesidir.

Osman Kavala Başkan Yardımcısı

Banu Pekol Sekreter

Dr. Banu Pekol Cornell Üniversitesi’nde Bilişsel Bilim üzerine lisans eğitimine başladıktan sonra Courtauld Institute of Art – Londra’dan Geç Ortaçağ Batı mimarlığı üzerine ihtisas yaparak mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Tarihi Bölümünden ‘İstanbul’da Yeni İşlevlerle Kullanılan Tarihi Yapılarda Üslup Sorunsalı’ başlıklı tezi ile 2010 yılında doktora derecesini aldı. İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Hollanda Araştırma Enstitüsü’nde misafir öğretim görevlisi olarak lisans ve yüksek lisans dersleri vermiştir. Şu an Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi'nde Yrd. Doç. Dr. olarak çalışmaktadır.

Kültürel Mirası Koruma Merkezi’nin kuruluşunda koordinatör olarak görev almış, halen aynı kurumun Yönetim Kurulu’nda genel sekreter olarak, azınlık yapılarının mimari restorasyon projelerine danışmanlık yapmaktadır. 

Association Villard de Honnecourt for the Interdisciplinary Study of Technology, Science, and Art (AVISTA) Journal Ödülü, Otto Gründler Ödülü, Yunan Kültür Bakanlığı  Uluslararası Yunan Dili, Tarihi ve Kültürü Yaz Okulu bursu, Stavros Niarchos Vakfı and Bodossaki Vakfı ortak burslarını kazanmıştır. 2014 yılında ‘Conflict Transformation through Culture: Peace-building and the Arts’ alanında Salzburg Global Seminar Fellowship almıştır.

Lory Zakar Sayman

1984 İstanbul doğumlu. Robert Kolej’de lise eğitimini tamamladıktan sonra, MSGSU Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden 2009 yılında mezun oldu. Yüksek Lisansını İTÜ Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı’nda 2013’te tamamladı. MSGSU Mimarlık Fakültesi Yapı Bilgisi Bilim Dalı’nda doktora eğitimine devam etmektedir. 2010 yılından beri MSGSU Mimarlık Fakültesi Yapı Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak görev yapmaktadır. Kurucularından biri olduğu HAYCAR Mimar ve Mühendisler Dayanışma Derneği’nde 2009-2011 yılında yönetim kurulu başkanlığı yapmış olup, halen dernek bünyesinde faaliyetlere devam etmektedir. Ortaklarından biri olduğu ARCHISTA Mimarlık bünyesinde de mimar olarak faaliyet göstermektedir.

Elmon Hançer Üye

Elmon Hançer 1989-1993 yılları arasında, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi - Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü, Sanat Tarihi Bilim Dalı’nda Lisans eğitimini gerçekleştirmiştir. 1996’da Lisansüstü eğitimini İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü-Sanat Tarihi Bilim Dalı’nda tamamlamasının ardından, 2000 yılında aynı Enstitü’de  “Ermeni Minyatür Sanatında İstanbul Okulu” adlı tezi ile Doktora derecesi aldı. Hançer, çeşitli projelerde kültür ve sanat danışmanlığı ve sanat tarihi danışmanlığı görevlerini üstlenmiştir. Halen İstanbul’daki Ermeni Mimarlar ve Mühendisler Derneği (HAYCAR) üyesi, Kültürel Mirası Koruma Derneği (KMKD) ve Sivaslı Ermeniler ve Dostları Derneği kurucu üyesidir. 

Laki Vingas Üye

Zografyon Rum Lisesi ve Yıldız Teknik Üniversitesinden mezun olan Vingas, 1983 yılından beri ticaret hayatında yer almaktadır. 1986 yılından bu yana birçok dernek, vakıf ve sivil toplum kuruluşunun kuruculuğunu ve yöneticiliğini üstlenmiştir. Yeniköy Rum Cemaati Vakfı başkanlığını yapmaktadır. 2010 yılında Rum Vakıflarını bir çatı altında toplamak amaçlı kurulan RUMVADER’in kurucularından ve eski dönem başkanıdır. 2008 yılında Ankara Vakıflar Genel Müdürlüğünde 166 azınlık cemaat vakıfları temsilciliğine seçilmiştir. Bu süreçte, uzun zamandır devam eden azınlık toplumlarının sorunlarını devlet kurumlarıyla görüşmekte ve cemaatler arası iletişimi sağlamaktadır. 2011 yılında aynı göreve 2. kez seçilmiştir. Yurtiçinde ve yurtdışında birçok toplantıya konuşmacı olarak katılan Vingas; Türkçe, Yunanca, Fransızca, İngilizce, İtalyanca bilmektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Gila Benmayor Üye

İstanbul doğumlu olan Gila Benmayor, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde, yüksek lisans eğitimini ise Halkla İlişkiler ve Gazetecilik Bölümü’nde tamamlamıştır. 1981 yılında Hürriyet Gazetesi’nde çalışmaya başlamış olan Benmayor, Dış Haberler Bölümü şefliği, Dış Haberler Bölümü editörlüğünün yanı sıra çeşitli dönemlerde yurt içinde ve dışında muhabirlik de yapmış, ünlü isimlerle söyleşilere imza atmıştır. 2000 yılından bugüne kadar Hürriyet Gazetesi’nin ekonomi sayfalarında köşe yazarı olan Gila Benmayor, aynı zamanda haftada bir kez İngilizce Hürriyet Daily News gazetesinde yazmaktadır.

 

Denetim Kurulu

Nazaret Binatlı

Rubi Asa

Vera Bulgurlu

 

KMKD Koordinatörü: Çağla Parlak